Чому смикається машина з автоматичною коробкою передач

Ваш автомобіль з автоматичною коробкою передач почав смикатися? Тоді ця стаття буде вам корисна, щоб зрозуміти, чи це вмирає «автомат», чи справа у чомусь іншому.

Відразу зауважимо, що валити всі гріхи на АКП передчасно: вона може бути не винна. Наприклад, якщо двигун з коробкою висять на зношених опорах, то при кожній різкій зміні крутного моменту силовий агрегат буде подібним до тарана, яким у давні часи пробивали міські ворота. Цей ривок водій відразу відчує, особливо якщо йдеться про передньопривідну машину з поперечно встановленим двигуном.

Той самий ефект можуть породити значні люфти в трансмісії, проте це помітніше на машинах із заднім приводом. Зазвичай солідні зазори накопичуються в карданних шарнірах та шліцевих з’єднаннях карданного валу, а також у шліцевих з’єднаннях, ШРКШ, шестернях головної передачі та диференціала.

На повнопривідних машинах ефект посилюється через роздавальну коробку і привод на передню вісь. Якщо карданний вал має гумометалеву муфту, то вона, при значному зношуванні, здатна породити потужні ривки й без сторонньої допомоги.

Іноді у всьому винним буває і двигун. Зазвичай це пов’язано з пропусками займання, що може бути викликано або несправністю форсунок, або проблемами із запалюванням. Інша відома причина – проблеми з вентиляцією картера.

Настав час звернути увагу на АКП. Однак навіть у цьому випадку сама по собі автоматична коробка може залишатися справною, а винною виявляється рідина – або дуже холодна, або перегріта. Річ у тім, що оптимальний температурний діапазон становить для неї від 50 до 90°C. Тому на морозі дійсно можуть виникати поштовхи, ривки тощо. А при перегріві рідина швидко деградує з тими ж наслідками.

Крім температури рідини винен може бути її рівень в АКП. Якщо рідини занадто багато, то може спостерігатися її спінювання, внаслідок якого насос не зможе забезпечувати необхідний тиск. Те саме може спостерігатися і за низького рівня, якщо автомобіль знаходиться на ухилі або при зайвому прискоренні. У якийсь момент насос може почати ковтати повітря.

На стареньких автомобілях з тросовим приводом селектора цей самий трос часом втрачає рухливість – бруд, корозія тощо. При цьому іноді виникає ситуація, при якій перемикання режиму виявляється нечітким, а коробка починає перемикатися з «драйву» в «нейтраль». Зрозуміло, що плавного руху при цьому не варто чекати.

З більш серйозних причин відзначимо зношування або підвисання редукційного клапана рідинного насоса. Робота всієї коробки буде сильно порушена. Крім того, тиск може «скакати» внаслідок пошкодження окремо взятої лінії тиску від насоса до виконавчого циліндра. Вона включає клапани, соленоїди, регулятори тиску і, у старих коробок, гідроакумулятори. Крім того, часом спостерігається втрата герметичності як з’єднань самих магістралей, так і ущільнень, що обертаються на вході у виконавчі циліндри. Самі виконавчі циліндри також можуть бути негерметичні через погане ущільнення поршнів.

На жаль, повноцінний ремонт АКП майже завжди вимагає її повного розбирання з подальшою дефектацією вузлів та елементів. Тішить тільки те, що після добре проведеного ремонту ресурс такої коробки буде максимально наближений до показників нової коробки.

Підпишіться на наш Telegram та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.