Автомобільні бренди
Автомобільні бренди
ГоловнаЖиття в дорозіАвтомобіль і законЗупинка на блокпосту – чи має право поліціянт шукати порушення ПДР

Зупинка на блокпосту – чи має право поліціянт шукати порушення ПДР

Під час воєнного стану законом передбачено додаткову підставу для зупинки автомобілів на блокпостах. Це пов’язано з необхідністю виявлення «ворожих елементів» чи інших загроз для держави. Однак, працівники поліції навчились використовувати зупинку на блокпосту для виконання показників за кількістю складених постанов за порушення ПДР. Чи це взагалі законно?

Зокрема, на блокпосту перевіряють наявність тріщин скла, малюнок протектора шин, наявність техогляду, використання ременів безпеки, рівень тонування скла, наявність страхового поліса, увімкнення аварійної світлової сигналізації після зупинки тощо.

Які є підстави для зупинки під час воєнного стану?

Свобода пересування є конституційним правом кожної людини, котра законно перебуває на території України (стаття 33 Конституції), тому зупинка автомобіля, вимоги пред’явлення документів й оформлення порушень ПДР мають відбуватися на підставах та в порядку, передбачених законом.

На сьогодні в Україні існує дві законні підстави для зупинки транспортного засобу:

  • на підставі статті 35 Закону «Про національну поліцію» – при наявності порушень ПДР;
  • на блокпосту відповідно до постанов КМУ від 29.12.2021 №1455 та 29.12.2021 №1456 – без наявності порушень ПДР.

Вимога поліціянта зупинити транспортний засіб та вимога пред’явити документи може здійснюватися на підставах, передбачених статтею 35 Закону «Про національну поліцію». При цьому, у статті 35 Закону наведено вичерпний перелік підстав для зупинки. Зокрема, основною підставою є порушення ПДР.

Відповідно до пункту 2.4 ПДР, під час зупинки на підставі статті 35 Закону водій повинен пред’явити посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, страховий поліс та протокол перевірки технічного огляду. Зупинка здійснюється з метою виявлення та фіксації порушень ПДР. Після цього здійснюється розгляд справи та винесення відносно водія постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення ПДР (за підтвердження факту порушень ПДР).

Зупинка на блокпосту

Згідно з Порядком встановлення особливого режиму в`їзду та виїзду, обмеження свободи пересування громадян, а також руху транспортних засобів, затвердженого Постановою КМУ №1455 від 29.12.2021, «блокпост – посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на в`їзді чи виїзді з території, на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів…»

Відповідно до пункту 10 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 №1456 «уповноважена особа має право зупиняти транспортні засоби в разі, зокрема, проїзду транспортних засобів через блокпости та контрольні пункти в`їзду-виїзду».

Згідно з пунктом 20 Порядку №1455 «заходи з контролю в`їзду/виїзду на блокпостах включають: перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи; перевірку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу (документів на транспортний засіб, документів на вантаж, дорожнього листа тощо); проведення огляду транспортного засобу…»

Чи має право інспектор шукати порушення ПДР?

Зупинка транспортного засобу на блокпосту є правомірною. Однак така зупинка передбачає пред’явлення лише документів, що посвідчують особу та про реєстрацію транспортного засобу, а також огляд особи чи автомобіля. Така зупинка не передбачає пред’явлення інших документів, окрім документів, а також не передбачає виявлення та оформлення порушень ПДР.

Отже, у працівників поліції відсутні повноваження виявляти на блокпосту порушення ПДР та оформлювати постанови за порушення ПДР. Ці дії інспекторів є такими, що не відповідають закону.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.

spot_imgspot_img