Чи варто купувати вживаний електромобіль?

Ринок вживаних електромобілів в Україні вже є, і він надзвичайно різноманітний – від майже нових і дорогих до екземплярів, привабливих за ціною, але зі значним пробігом та після ДТП. Як не потрапити у пастку, на що звертати увагу і чи взагалі варто купувати вживаний електромобіль? Ось наші поради…

За останні кілька років прогрес у виробництві електромобілів був набагато більшим, ніж у випадку з автомобілями з ДВЗ. Це означає, що існує велика різниця між електромобілем, який вийшов десять років назад, та новим. Дешеві екземпляри, яким вже 7-8 років – це не можливість, а халепа, в яку ми вам дуже не радимо втрапляти. Маленький реальний пробіг, роздовбана ходова, погані матеріали оздоблення та бідна комплектація – ось, що вас чекає. Для багатьох автовиробників електромобілі – це все ще дорога, усіяна спробами та помилками. Перш ніж думати над покупкою електромобіля, особливо вживаного, задайте собі питання і спробуйте дати на нього відверті відповіді – чи дійсно ви готові піти на компроміси, чи дійсно вам потрібен саме електромобіль? Якщо так, тоді читайте далі.

Як перевірити стан акумулятора в електромобілі?

Якщо ви вирішили, що дійсно хочете мати електромобіль, варто знати, що найважливішим і найдорожчим його елементом зазвичай є акумулятори. Електромобілів, які продаються без батарей, не бракує, але такі пропозиції є досить небезпечною «міною» – знайти вживану, але функціональну батарею за розумною ціною важко, а придбання нової батареї часто неможливе, або її ціна складе приблизно половину вартості нового (!) електромобіля!

Що завдає шкоду акумулятору електромобіля:

  • Часта зарядка на швидких пристроях. Якщо хтось користується таким пристроєм щодня, через 2-3 роки акумулятор електромобіля може бути суттєво зношений.
  • Високі температури. Чутливість до них багато в чому залежить від конструкції акумуляторів, встановлених у конкретній моделі автомобіля – деякі мають дуже ефективні системи охолодження, в інших – тільки пасивні системи.
  • Дуже динамічна їзда та часте використання повної потужності. Як під час швидкої зарядки, так і у разі сильного розряду, елементи нагріваються швидко, часто швидше, ніж система охолодження акумулятора може на це реагувати.
  • Залишення автомобіля на тривалий час із повністю зарядженим або повністю розрядженим акумулятором (наприклад, ця проблема стосується автомобілів, які потрапили в аварію і місяцями чекають на ремонт);
  • Витік охолоджувальної рідини. Розгерметизація ліній охолоджувальної рідини акумулятора є однією з найчастіших причин ламання та пожеж в електромобілях.
  • Пошкодження через зіткнення та неналежний ремонт.

Який справжній запас ходу електромобіля?

Перша інформація, яка дозволяє зробити висновки про стан акумулятора, – це показник ​​дальності пробігу після повної зарядки. Однак під час тест-драйву варто переконатися, що після кількох кілометрів дальність пробігу та ступінь заряду не зменшуються занадто швидко. Якщо, наприклад, автомобіль після зарядки показує запас ходу 200 км, але після проїзду 20 кілометрів 1/3 заряду зникла з акумулятора, не варто навіть розглядати такий електромобіль – йдіть від нього!

У багатьох моделях дані про стан акумулятора зображаються на панелі приладів, однак варто пам’ятати, що кваліфіковані шахраї вміють «видати» слабку батарею за майже ідеальну. Через вартість можливого ремонту або заміни, перш ніж прийняти рішення про покупку, треба не тільки провести тест-драйв, але й відвідати спеціалізований сервіс, де вміють виконувати діагностику акумулятора.

Хороша новина полягає в тому, що акумулятори складаються з багатьох модулів, і найчастіше буває так, що значні падіння запасу ходу є результатом виходу з ладу одного або кількох з них – професіонали можуть виявити та замінити лише ті пошкоджені осередки, які потрібно. Це коштуватиме в десятки разів дешевше, ніж заміна батареї.

Термін служби акумуляторів багато в чому залежить від способу використання електромобіля – є такі, в яких за 200-300 тисяч кілометрів акумулятор втрачає лише 4-6% початкової ємності, а є такі, в яких після аналогічного пробігу акумулятор вже не дозволяє нормально їздити.

Чому небезпечно купувати електромобіль після ДТП?

На жаль, як і у випадку з автомобілями з ДВЗ, велика кількість вживаних електромобілів мають історію ДТП. Але проблема в тому, що більшість механіків, які займаються передпродажним ремонтом таких електромобілів, не повністю розуміють специфіку рішень, що в них використовуються. Необережно залатані дроти, пошкоджені корпуси електричних та електронних модулів, розібрані кришки – все це може призвести до ламання або навіть пожежі. Подумайте над цим.

Відновлення електромобіля після ДТП – дуже складний процес, який потребує високої кваліфікації.

Гальма в електромобілі

Більшість електричних автомобілів мають дуже ефективні системи рекуперації гальмівної енергії. Як правило, під час нормальної їзди гальма використовуються тільки для повної зупинки електромобіля, а система рекуперації – для плавного зниження швидкості. З одного боку, це велика перевага, адже гальмівні диски та колодки витримують багато років та астрономічний пробіг. З іншого боку – особливо якщо автомобіль використовувався в умовах вологого клімату або на засолених дорогах взимку – компоненти системи з часом можуть застрягти та роз’їстися.

Шини для електромобіля

Багато електромобілів з заводу оснащені шинами незвичайних розмірів, розробленими для конкретної моделі – вибір та наявність таких шин набагато скромніші, ніж на звичайні автомобілі, але ціни значно вище. Варто також знати, що нові електромобілі через високий крутний момент часто мають тенденцію до швидшого зносу шин – враховуйте це при розрахунку витрат на придбання та експлуатацію електромобіля.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.