Як захистити автомобіль під час війни

Війна показала, наскільки беззахисними є наші автомобілі: іноді буває достатньо далекого вибуху, щоб машина вийшла з ладу, залишивши вас без транспорту, а то й без засобу евакуації. Як захистити автомобіль під час війни?

Відповідь, нажаль, буде проста – ніяк. Якщо сучасні боєприпаси плавлять танкову броню, то чого ми хочемо від легкових автомобілів? Але шанси зберегти машину від фатальних ушкоджень є, і за грамотного підходу їх можна збільшити.

Що страждає під вогнем

Легковий автомобіль вразливий до будь-яких видів ушкоджень, які завдає сучасна зброя – навіть якщо її застосування не було спрямоване саме на автомобіль. Але дуже часто ушкодження припадають на не важливі з точки зору “живучості” частини авто. Адже життєво важливі агрегати та системи сучасного легковика зазвичай розташовані скупчено, в першу чергу у передній частині.

Вибухова хвиля. Все залежить від того, наскільки далеко стався вибух і якої сили снаряд (ракета) прилетів. Потужний удар спресованого повітря вибиває в машині будь-яке скло, але при відносно слабкому вибухові зберігається геометрія віконних прорізів. Від ударної хвилі зминаються як мінімум поверхневі панелі кузову, але геометрія його конструкції при цьому пошкоджується не завжди. Якщо ударна хвиля буде дуже потужна, автівку швидше за все відкине усю разом, і тоді кузов отримує пошкодження від тієї перешкоди, об яку машина зупиниться.

Уламки та кулі. Уламки (осколки) будь-якого боєприпасу (не говорячи вже про кулі) пробивають метал зовнішніх панелей автомобіля. Залишені ними отвори доволі важко усувати, але поки триває війна, водіям цікавіше, чи зберегла машина працездатність. У цьому плані фатальні травми також може нанести будь-який осколок, що влучив у підкапотний простір. Влучення у решту частини кузову – лотерея з великими шансами на виграш: для створення серйозної проблеми треба, щоб був перебитий або відповідальний джгут дротів, або паливопровід, або трубка гідроприводу гальм.

Як не дивно, паливний бак страждає не так часто, як могло б здаватися; певно, дається взнаки його низьке розташування у більшості моделей та мала площа у вертикальному перетині (бак плаский і лежить під сидінням).

Де ховати машину від обстрілів

Досвід першого місяця війни дозволив зробити певні висновки щодо збереження автомобіля. Інформація невтішна для автовласників, але вона корисна для тих, до кого хвиля бомбардувань ще не докотилася.

  • Металевий гараж – не надійний захист для авто. Єдине, від чого він захищає – уламки цегли та штукатурки.
  • Ворота не є надійним захистом. Машину треба ставити капотом у глибину боксу.
  • Дах надійного гаража має бути зі стандартних залізобетонних плит. Решта перекрить пробивається осколками. З іншого боку, якщо слабкі стіни зруйнує вибух, плити вагою близько тони кожна впадуть на машину.
  • Вікно у гаражі суттєво знижує його захисну функцію. Вибухова хвиля вибиває скло і раму, їхні уламки разом з крамом з гаражних полиць додають ушкоджень машині.
  • Цегляний паркан певною мірою може служити захистом.
  • Бетонний “європаркан” затримує дрібні осколки, але не витримує навіть легкої вибухової хвилі. Його перевага у тому, що він майже не розлітається на великі уламки – принаймні ті вироби, що мають всередині арматуру.

Найкращий захист

Виходить, найкращим сховищем для автомобіля на випадок обстрілів буде підземний гараж. Для класичного гаража на поверхні вирішальним буде його фізична міцність. Чим товстішими будуть стіни, тим більшої сили вибух споруда витримає. Осколки бомб, ракет та снарядів машині, захованій у цегляному гаражі з ЗБВ-перекриттям, теж не страшні.

Клеми акумулятора машини на час стоянки під обстрілами краще знімати, а кількість пального у баку принципового значення не має.

У дворі

Чи варто захищати машину, що стоїть просто неба, укриваючи її чимось зовні? Певний сенс у цьому є, але це буде захист фактично не від зброї, а від дрібних уламків будівель. Листи фанери, дерев’яні щити, фрагменти дерев’яних меблів в першу чергу будуть корисні у дворах багатоповерхівок, з яких на запарковані машини при обстрілах сиплеться подрібнене оздоблення фасаду та деталі балконів. Від подібних ушкоджень можна спробувати захистити й вікна машини, в першу чергу – лобове.

Проте, майте не увазі, що вибухова хвиля має “двосторонню” дію і важкий лист, скажімо, ДВП після вибуху обов’язково відлетить вбік і пошкодить щось поряд.

В будь-якому випадку, захищати варто в першу чергу ту частину авто, де розташовано двигун і трансмісія – тобто у більшості сучасних машин це передок. Коли вже так, то щоб машина залишилася на ходу, капот треба вкривати з чотирьох сторін: лівого і правого боків, перед радіатором і згори.

Мародери

Є ще одна небезпека для автомобіля, залишеного без нагляду власника в умовах війни: лихі люди, які використовують бойові дії у корисних цілях. Машина, залишена у найнадійнішому гаражі, за відсутності господарів з великою ймовірністю може стати жертвою мародерів.

Якщо це будуть солдати ворожої армії, то їх найчастіше буде цікавити не весь автомобіль, а дрібні коштовні речі. В грабіжників у цивільному, крім того, можуть бути інші інтереси: шини (у тому числі ті, що стоять на машині), акумулятор, пальне, дитяче автокрісло, навіть фари та задні ліхтарі. Мародери, не обмежені у часі, не пошкодують зусиль на злам замків та демонтаж деталей. Тож краще не влаштовувати їм додаткових перешкод, якщо вони вже потрапили у ваш гараж, щоб вони завдали машині менше пошкоджень.

  • Не зачиняйте двері машини на замки.
  • Не влаштовуйте крадіям пасток – це лише роздратує їх та спровокує на помсту.
  • Пальне краще тримати окремо від машини – щоб вам не пробили знизу бак у спробі злити бензин чи дизпаливо.
  • Сховайте особливо цінні речі (другий комплект шин, запчастини, АКБ, електронні гаджети) – наприклад, в оглядову яму або льох.

У багатьох з нас гараж править також і за комору для зберігання громіздких речей, яким не знайшлося місця у квартирі. Цінні домашні речі, які зберігаються у гаражі – велосипед, дитячу коляску, побутову техніку – можна частково розукомплектувати, переховавши демонтовані деталі. Адже велосипед без колеса чи мікрохвильовка без дверцят або дроту живлення зацікавить крадія в останню чергу.

Висновок

Якщо у вас є час на підготовку зустрічі з війною, прийміть рішення щодо вашої машини: чи вона становить для вас цінність як такий собі капітал, чи вона потрібна вам як транспортний засіб. І відповідно, або завчасно евакуюйте її в безпечне місце, або тримайте при собі, щоб вона, можливо, могла врятувати вам життя. Можливо, буде сенс справді відправити дорогу автівку в тил або в супернадійне сховище, а на випадок термінової евакуації тримати біля себе якійсь простенький транспорт, не такий вразливий та не настільки цінний.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.

ДЖЕРЕЛОАвто24