Не більше пів хвилини – стільки часу потрібно злодіям, щоб відкрити та завести автомобіль, обладнаний системою безключового доступу. Чи можна якось від цього захиститися або хоча б ускладнити злодіям життя?
Як це працює?
У вас є ключ у кишені або сумці, і вам не потрібно його виймати, щоб завести машину та поїхати. Як в автомобілі, так і за його межами (наприклад, у дверних ручках) є датчики, які контролюють наявність ключа. Коли ключ з’являється біля дверей, система активує режим очікування, щоб розблокувати замки. Найчастіше використовуються два типи ручок: один має датчик, який реагує на руку, вставлену між ручкою і кузовом, щоб відкрити автомобіль, а також сенсорну кнопку, до якої треба доторкнутися, щоб машину закрити; другий тип – фізична кнопка на ручці, натиском на юку автомобіль відкривається або закривається.
Друга частина системи безключового доступу – це датчики, які виявляють наявність ключа всередині автомобіля і, якщо ключ виявлено, активують кнопку запуску двигуна. Вся система налаштована так, що двигун неможливо запустити, коли ключ знаходиться зовні (навіть дуже близько), але неможливо також закрити машину з ключем всередині.
Обладнання для викрадення автомобіля з безключовим доступом («вудка» або «подовжувач») складається з двох частин: одна приймає сигнал ключа, посилює його і передає; друга – це приймач, з яким біля автомобіля стоїть один зі злодіїв, який «підхоплює» сигнал, відкриває і запускає машину. І їде геть, звісно.
Важливо розуміти, що кожна система безключового доступу в автомобілі налаштована таким чином, що після запуску двигуна ключ їй більше не потрібен. Тобто, коли автомобіль заведено, ви можете їхати куди завгодно, навіть якщо ключ відсутній. Зроблено це заради безпеки, оскільки, якщо під час руху з якихось причин ключ припиняє передавати сигнал, раптове вимкнення двигуна могло б призвести до аварії.
Отже, перезапустити двигун без ключа буде неможливо, але, коли машина вже у злодіїв, це не має жодного значення.
Як захиститися від крадіжки за допомогою «вудки»?
Існують прості й досить надійні способи уникнути крадіжки автомобіля з системою безключового доступу за допомогою «вудки» або «подовжувача». Вони, звичайно, нічого не виключають, але здатні ефективно перешкоджати злодіям.
В першу чергу – так звана «клітка Фарадея», але в елегантній формі екранованого футляра, яких зараз продається дуже багато для будь-яких автомобільних брендів і в різноманітному дизайні. Щоб перевірити, наскільки футляр ефективно захищає від «вудки», достатньо покласти в нього ключ та підійти до автомобіля. Якщо відкрити його та запустити двигун не вдасться, значить, футляр свою функцію виконує. Щоправда, в такому випадку втрачається зручність, закладена в основу системи, тобто відсутність необхідності діставати ключ. Отже, вибір за вами – комфорт чи безпека?
Для профілактики, після покупки вживаного автомобіля рекомендується перепрограмувати ключі, якщо це можливо. А перед тим, як віддати автомобіль майстру СТО, варто, якщо це можливо, перевести заводські пристрої безпеки в спеціальний сервісний режим (як це зробити, шукайте в інструкції з експлуатації).
Додаткова сигналізація та простий механічний замок рульового управління також стануть ефективним бар’єром для сучасних злодіїв, зосереджених на електронному, тобто фізично безперешкодному подоланні заводських функцій безпеки.