Як зрозуміти характеристики шин: розшифрування позначень та їх значення

Дізнатись повну інформацію про шину найпростіше з офіційного маркування. Виробники розміщають його на боковій площині і роблять рельєфним, щоб не стерлося в процесі експлуатації. Ці дані допоможуть підібрати новий комплект без додаткових проблем і помилок.

Основні показники

Маркування проводиться за єдиним стандартом, тому основна інформація подається в форматі 215/55 R16 91 V. З цими даними можна спокійно купити шини в будь-якому інтернет-магазині автотоварів, скориставшись пошуком або шинним калькулятором. Однак буде не лишнім розуміти значення позначок:

 • 215 – ширина профілю в мілліметрах;
 • 55 – співвідношення ширини та висоти покришки в процентах;
 • R – радіальний тип конструкції, може бути D, діагональний;
 • 16 – діаметр внутрішнього посадкового кола для диску, вимірюється в дюймах;
 • 91 – індекс навантаження, яке припадає на одне колесо. Необхідно звірити зі спеціальною таблицею.

Найбільш поширеною помилкою новачків стає розшифрування R16. Більшість вважає, що це означає “радіус 16 дюймів”. Насправді буква позначає радіальне розміщення корду, тобто укріплюючих ниток всередині резини. А в дюймах вимірюється саме діаметр диска, який підходить до цієї покришки.

Співвідношення висоти і ширини шини називають профілем. Показник нижче 50% означає, що покришка низькопрофільна. Якщо цей показник в маркуванні взагалі відсутній, то вона повнопрофільна.

Додаткове маркування

Деколи можна помітити покришки, майже повністю покриті різноманітними позначками. Це може здатись дизайнерським рішенням або рекламою бренду, але насправді в Америці і деяких європейських країнах на шині розміщують набагато більше інформації. В тому числі:

 1. Reinforced (RF) або Extra Load (XL) означає додаткове підсилення, в тому числі боковин.
 2. Inside/Outside позначає внутрішню та зовнішню сторони для ассиметричных покришок.
 3. TREADWEAR разом з цифрою повідомляє про зносостійкість резини.
 4. ROTATION показує напрямок обертання для направлених та асиметричних протекторів.
 5. Tubeless (TL) або Tube Type (TT) означає безкамерну та камерну шину відповідно.
 6. TRACTION повідомляє про індекс зчеплення на мокрій дорозі.

Ці показники допоможуть більш вдумливо обрати “взуття” для автомобіля і підвищити його характеристики. Деколи вказують і іншу інформацію, як країну виробництва, позначки сезону або типу погоди, виду автомобіля. Останні позначки звичайно є на покришках для позашляховиків, бусів, кросоверів.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.