Байки про турбонаддув. Що правда, а що – ні?

Двигуни з турбіною давно стали звичним явищем під капотом масових автомобілів, навіть бюджетних. Проте кількість суперечливих думок про турбонаддув з роками не зменшується. Спробуємо розібратися з деякими з них.

Турбомотор не любить їзду накатом

Почасти це вірно – але лише почасти. Йдеться про ситуації, коли після тривалої їзди на високих швидкостях водій переходить на «нейтраль» – механічні коробки це дозволяють. При цьому двигун почне працювати на мінімальних обертах холостого ходу, продуктивність масляного насоса знижується, а в’язкість гарячої оливи невисока. В результаті розпечені підшипники турбокомпресора відчуватимуть масляне голодування: зрозуміло, що їхній ресурс при цьому скоротиться. Тому руху накатом у цьому випадку краще уникати.

Інтеркулер, на відміну від турбіни, на потужність не впливає

Це не вірно. І підвищує, і впливає. Адже завдання наддуву – заповнити циліндри якомога більшою кількістю повітря, а для цього є сенс спочатку охолодити повітря, щоб підвищити його щільність. Для цього і ставлять охолоджувачі наддувного повітря, вони ж – інтеркулери.

Атмосферні двигуни довговічніші та надійніші

Загалом, це правильно. Для економії грошей автовиробники здешевшають деталі двигунів. При цьому, щоб догодити екологам, все менше блоків циліндрів роблять з чавуну, оскільки це виробництво дуже шкідливе – майже всі перейшли на алюмінієві сплави. А такі блоки циліндрів не славляться своєю довговічністю, адже при створенні версії двигуна з турбонаддувом на базі атмосферного посилюють хіба що коленвал, вкладки, іноді шатуни, переробляють поршні, але при цьому рідко модернізують базову деталь – блок циліндрів. Внаслідок цього початкова геометрія циліндрів, не особливо стабільна й в безнаддувному варіанті, втрачає форму ще швидше.

Турбонаддув дорого і складно ремонтувати

Не все таке страшно. Нагадаємо, що турбокомпресор – це розбірний агрегат, який складається з чавунного равлика турбіни, алюмінієвого равлика компресора та картриджа. Картридж складається з корпусу, в якому встановлені підшипниковий вузол та елементи ущільнення, а також колесо турбіни з валом, на якому закріплено колесо компресора. Зі згаданими равликами проблеми виникають рідко, а картридж можна замінити в зборі.

Турбояма – це назавжди

Ні, не так. Це явище дійсно траплялося на моторах із нерегульованими турбокомпресорами. Річ у тім, що при наборі двигуном обертів і потужності, ротор турбокомпресора дійсно не встигав розкручуватися й не забезпечував мотор необхідною кількістю повітря – цей ефект назвали турбоямою (англ. turbo-lag). Для боротьби з нею спочатку стали знижувати інерційність робочих коліс компресора та турбіни, зменшуючи їх діаметр. Потім освоїли виробництво турбокомпресорів із запасом продуктивності та перепускним клапаном. Такий агрегат вже на невеликих режимах створював достатній тиск (потім його продуктивність обмежувалася перепуском частини вихлопних газів повз турбіну).

Інше розв’язання проблеми турбоями – застосування двох турбін неоднакової розмірності (англ. twin-turbo). Малий турбокомпресор відповідає за ефективність повітроподавання на «невеликих» режимах, а потім у міру зростання навантаження в гру вступає другий агрегат наддуву. Бувають й інші схеми наддуву із двома турбокомпресорами (англ. biturbo). Це два однакові турбокомпресори зовсім малого розміру. Інерційність їх роторів невелика, тому вони дуже легко набирають оберти, практично знищуючи турбояму.

Найскладніший, але дуже ефективний спосіб регулювання тиску наддуву – це турбіни зі змінною геометрією. Називається такий спосіб VTG (англ. Variable Turbo Geometry). Варіанти виконання бувають різні – від зміни ширини дифузора до дифузора з лопатками, які можуть змінювати кут атаки.

Турбомоторам необхідні потужні стартер та батарея

З якого такого дива? Навпаки! Двигуни з наддувом мають менший робочий об’єм у порівнянні з атмосферними тієї ж потужності. При цьому ступінь стиснення у них зазвичай нижче, оскільки повітря попередньо стискається в компресорі. А для пуску малооб’ємного двигуна з невеликим ступенем стиснення не потрібен ані потужний стартер, ані енергомістка батарея.

На вторинному ринку автомобіль з турбодвигуном важко продати

Під один гребінець все різноманіття ринку не загнати: дуже багато залежить від умов експлуатації автомобіля. Молодий пацан, який продає потужну тачку, напевно, «запалював» на ній за повною програмою – таких машин краще уникати. Небажано купувати й наддувні машини з крихітними двигунами: такі мотори навіть спокійний водій змушений часом викручувати, щоб не губитися в потоці. У будь-якому разі дуже бажана попередня діагностика машини.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.