Автострахування в Україні: які зміни готують законодавці?

Автострахование в Украине: какие изменения готовят законодатели?

Законодавство, яке регулює умови автострахування, не змінювалось з 2005 року. Зрозуміло, що за 14 років правила вартувало б «підігнати» під сучасні умови, та й зближення з ЄС вимагає гармонізувати українське законодавство відповідно до Директиви 2009/103/ЄС.

Спроби осучаснити правила автострахування вже були: у 2015 році у Верховній Раді 8-го скликання було зареєстровано відповідний законопроект (№3670), проте законом він не став. Пізніше, у 2019 році в тому ж скликанні Парламенту був ще один проект, №10196, котрий, як нескладно здогадатись, теж так і залишився проектом, оскільки на голосування не виносився й взагалі був відкликаний.

Однак питання приведення законодавства до сучасних вимог та потреб ринку не зникло, і його знову підняли на Загальних зборах страховиків-членів МТСБУ (Моторно-транспортного страхового бюро України). Насамперед там згадали про Директиву 2009/103/ЄС, за приписами якої мало б бути змінене наше законодавство, а за ним і ринок послуги автострахування.

  Думка юриста: яма на дорозі - телефонуйте в поліцію

Серед ключових тез, озвучених на зустрічі, були наступні: договори «автоцивілки» мають укладатись без франшизи, виплата відшкодування повинна здійснюватись без врахування зносу ТЗ чи його частин, пільги варто монетизувати, ціноутворення на ринку ОСЦПВ має бути вільним. Згадувалось і про потребу врегулювання строків на остаточне визначення розміру збитків та здійснення виплати страхового відшкодування, які запропоновано встановити такими:

  • до 10 днів з дня документального оформлення погодження між страховиком та потерпілим розміру збитків за умови наявності заяви про виплату та інших необхідних документів;
  • до 60 днів з дня отримання заяви про виплату, за наявності необхідних документів, якщо у страховика (МТСБУ) виникли ускладнення у з’ясуванні обставин страхового випадку та встановлення (погодження) розміру шкоди;
  • до 90 днів з дня отримання заяви про виплату, якщо обставини страхового випадку досліджуються у кримінальному провадженні, цивільній або господарській справі;
  • строк для проведення виплати – 5 робочих днів з дати прийняття страховиком (МТСБУ) рішення про виплату.
  Підводні камені ОСЦПВ. Як уникнути неприємностей?

Зараз у Комітеті ВР з питань фінансів працює робоча група, яка займається розробкою нового законопроекту про ОСЦПВ, в якому будуть враховані попередні напрацювання, вимоги Директиви ЄС та побажання, озвучені на нещодавніх зборах учасниками ринку страхування.

Підсумовуючи перебіг зборів, гендиректор МТСБУ Володимир Шевченко висловив сподівання, «що заявлений НБУ курс на підтримку системного оновлення законодавства у сфері фінансових послуг допоможе пришвидшити роботу над проектом закону та його прийняття Верховною Радою, що піде на користь більш ніж 7 млн автовласникам країни».