Безпілотне таксі або літаючий автомобіль – чого чекати раніше?

летающий автомобиль

Ідея підкорити повітряний простір, як і пошук можливості з високою швидкістю переміщатися по поверхні Землі, в усі часи займала розуми винахідників. Бажання схрестити в одній універсальній машині автомобіль і літак, створити літаючий автомобіль, можна вважати цілком природним, незважаючи на першу думку про утопічність і абсурдность такої ідеї.

Досліди зі створення подібних транспортних засобів йдуть вже не перше десятиліття. Так, ще в 1946 році американський винахідник Роберт Фултон побудував Airphibian – по суті, розбірний літак, здатний пересуватися автомобільними дорогами загального користування. На цей транспортний засіб навіть був отриманий сертифікат льотної придатності – але далі будівлі кількох прототипів справа не просунулася. Один з них зараз виставлений в авіаційному музеї в Канаді. Сучасні ж винахідники розширили ідею персонального повітряного транспортного засобу до мультикоптера або безпілотного літаючого таксі.

AeroMobil

Прототипи літаючих автомобілів AeroMobil з’явилися в Словаччині ще на початку 1990-х років. Найсвіжіша розробка інжинірингової компанії з Братислави – AeroMobil 5.0 VTOL (на головному фото), концепт повітряного таксі з вертикальним зльотом і посадкою. Зліт покликані забезпечити два гвинти з електродвигунами в висувних крилах, для горизонтального польоту передбачений пропелер в задній частині. Довести прототип до серійного втілення розробники планують в найближчі 7-10 років і обіцяють максимальний запас ходу до 700 км.

  Як інновації впливають на зовнішність автомобіля

Cora

Електричне літаюче таксі співзасновника Google

Стартап Kittyhawk, який прийнято пов’язувати з співзасновником Google Ларрі Пейджем, в кінці 2017 року представив прототип Flyer – мультикоптер, здатний підняти людину. Cora – літаюче безпілотне таксі, розраховане на перевезення двох чоловік зі швидкістю до 180 км/год на відстань до 100 км. Вертикальний зліт забезпечують 12 електродвигунів, при горизонтальному польоті задіюється один маршовий двигун. Прототип Cora зробив експериментальний політ у безпілотному режимі восени 2017 року.

Pop.Up

Представлений в 2017 році ательє ItalDesign спільно з корпорацією Airbus концепт транспортного засобу для великих міст цікавий модульною конструкцією. Шасі автомобільного типу, пасажирська 2-місцева капсула і модуль з несучими гвинтами забезпечені окремими акумуляторами. Такі системи, як Pop.Up, можуть використовуватися в режимі каршерінга. У 2018 року до проекту приєдналася компанія Audi.

  Як інновації впливають на зовнішність автомобіля

Terrafugia

Terrafugia заснована в 2006 році в США випускниками Массачусетського технологічного інституту. Transition – спроба поєднати достоїнства автомобіля і літака, а значить, відповідати і авіаційним, і автомобільним стандартам. Сертифікат льотної придатності на автомобіль-літак був отриманий в 2010 році, а допуск на дороги загального користування – в 2011-му, але терміни початку серійного випуску постійно зміщуються. Зараз – на 2020 рік. Двомісний апарат забезпечений мотором Rotax 912 iS і здатний летіти з крейсерською швидкістю 160 км/год. Максимальна швидкість на асфальті, зі складеними крилами, – 105 км/год.

PAL-V

PAL-V Liberty з технічної точки зору являє собою автожир – літальний апарат з вільно обертається несучим гвинтом для створення підйомної сили. У випадку з Liberty гвинт можна скласти, а на самому триколісному транспортному засобі пересуватися по дорогах в автомобільному режимі. Для зльоту апарату, розробленому голландською компанією, потрібно 90-200 м. Швидкість горизонтального польоту – від 50 до 180 км/год.