Чи можна мити підкапотний простір автомобіля

Яка коробка сильніше перегрівається, чи можна мити підкапотний простір, який термін служби гальмівних колодок? На запитання читачів «АвтоСвіту» відповідає начальник відділу оригінального сервісу корпорації «УкрАВТО» Олександр Чаленко.

Нещодавно міняла оливу в автомобілі на СТО, заглянула під капот, що роблю вкрай рідко, а там все таке брудне! Запитала у хлопців, чи варто мити двигун автомобіля? Їхні думки розділилися. Зрозуміло мені стало лише те, що це миття може вплинути на проводку або щось таке, і машина не заведеться. Допоможіть розібратися, будь ласка.

Це питання турбує багатьох автовласників, особливо після зими, коли більше звертаєш увагу на чистоту свого автомобіля. Справді, думки щодо необхідності мити двигун, частоти такої операції та ризиків, пов’язаних з нею, різняться. З погляду естетики та експлуатації двигун має бути чистим. Це однозначно. Єдине, його чистоту не треба порівнювати з чистотою поверхні автомобіля, салону та багажника, адже це різні речі. Двигун не захищений на 100% від дорожнього пилу, води та можливих течій технічних рідин, що і призводить до його забруднення. Але думаю, що раз на рік, а за великого бажання і два рази на рік двигун помити можна.

Питання тільки – як. Звісно, вода не найкращий друг проводки та електроніки з електрикою. Однак усі системи моторного відсіку так чи інакше захищені від води. Якщо у підкапотний простір нанести мийний засіб, наприклад активну піну для безконтактної мийки, і через деякий час акуратно змити проточною водою, то навряд чи щось станеться або вийде з ладу. А от якщо підійти до цього питання з фанатизмом і ретельно вимивати апаратом високого тиску кожну щілину, є високі шанси, що вода потрапить у місця, де їй бути не варто.

Хто сильніше схильний до перегріву в спеку – варіатор чи гідромеханічний автомат?

І у варіаторах, і у гідроавтоматах (у варіаторах – не завжди, але найчастіше) використовується гідротрансформатор. Інтенсивне перемішування рідини у ньому призводить до значного тепловиділення. В автоматичних коробках, особливо в сучасних, багатоступеневих, система управління постійно змінює передачі відповідно до умов руху, з метою економії пального. Це призводить до постійного спрацьовування фрикціонів, що підвищує тепловиділення. У варіаторі потік потужності нерозривний завдяки постійному зчепленню шківів з ременем або ланцюгом, тому тепловиділення порівняно невелике. Отже, в порівнянних умовах варіатор буде трохи «холоднішим» за АКП.

Нещодавно влетів у яму і погнув диск. На СТО мені все вирівняли. Але помітив, що машину продовжує вести вліво. Що це може бути? Чи потрібно мені знову їхати на СТО?

Однозначно після удару, при якому гнеться диск, геометрія ходової частини не може залишатися неушкодженою. Кути установки коліс, у тому числі кути розвалу та сходження, встановлюються з точністю до хвилин (в одному градусі 60 хвилин). Серйозні пошкодження елементів підвіски суттєво змінюють необхідні параметри цих кутів. Як результат, колеса такого автомобіля котяться в «різні сторони», впливаючи на напрямок руху всього автомобіля. Іншими словами – автомобіль веде убік.

Природно, такий відхід є очевидним індикатором необхідності відвідування СТО задля пошуку можливих пошкоджень і несправностей ходової. Не виключено, що погнутий важіль підвіски, а в гіршому випадку – інші елементи. Найсумніший варіант – деформація підрамника, елементів кузова, рами. Простою заміною одного невеликого елемента протягом години-двох вже не обійтися. Найзручніший варіант – відсутність пошкоджень і необхідність регулювання кутів установки коліс. У цьому випадку 40 хвилин часу розв’язують проблему повністю.

Кілька місяців тому міняв гальмівні колодки. А за тиждень з’явився скрип при гальмуванні. Невже вони могли стертися? Який загалом термін служби гальмівних колодок у наших умовах?

Якщо гальма заскрипіли відразу після заміни гальмівних колодок або через деякий час після цього, то, можливо, причиною стали самі колодки, їх склад і структура. Особливо, якщо ви встановили неоригінальні колодки. Якщо скрип гальм з’явився відразу після заміни, спробуйте поїздити й подивіться, чи він не пропаде. Річ у тім, що всім колодкам потрібен час на притирання до гальмівного диска, що може супроводжуватися не тільки скрипом гальм, але і невпевненою ефективністю гальмування. В цьому немає нічого страшного. Крім того, причиною скрипу може бути заклинювання гальмівного супорта або його напрямних. При цьому є нерівномірний знос, перегрів гальмівних колодок і дисків, що може бути причиною скрипу при гальмуванні. Середній термін служби колодок – до 20 000 км.

Давав дружині машину. Їздить вона акуратно та не швидко. Але потім помітив стукіт у передній підвісці при старті та невеликий скрип. Що це може бути? Наскільки серйозною є ситуація?

Різні сторонні звуки в автомобілі є сигналом тривоги та приводом для того, щоб зайвий раз звернути увагу на його технічний стан. Стук – це люфт, що утворився в певному вузлі. Він частіше виникає від природного зношування цього вузла. Шум – від деталей, що труться.

Шуми та стукіт дуже часто сумуються, наприклад, від зношених кульових опор і люфту в підшипниках передніх маточок або рульових наконечниках. Стук походить від надмірного люфта в підшипниках, а шум – через знос бігової доріжки сепараторів і роликів підшипника. Кульові опори видають стукіт або скрип. Дзвінкий жерстяний звук буває через те, що приймальна труба глушника б’ється за захист двигуна. З’являється звук у момент початку руху автомобіля, оскільки двигун на подушках кріплення нахиляється по ходу руху і тим самим приймальна труба дістає захисту ДВЗ.

Серйозність цього питання залежить саме від того, що є причиною стороннього шуму та стуку, а найкраще виявити характер шуму чи стуку можуть лише фахівці сервісного центру.

Свої запитання експерту ви можете надсилати на адресу avtomir.editor@gmail.com.

Підпишіться на наш Telegram та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.