Чи потрібно прокачувати амортизаторів перед встановленням на автомобіль

Вимога про прокачування нових амортизаторів перед встановленням – одна з найстаріших та найпопулярніших автомобільних традицій. Розберімся, звідки «ростуть ноги» цієї гаражної легенди та що буде, якщо амортизатори не прокачати?

Рекомендація про прокачування згадується в супровідному папірці-інструкції практично до всіх амортизаторів. А у деяких моделей ця рекомендація навіть прописана безпосередньо на наклейці, що закріплена на корпусі амортизатора. Така «суворе» настанова змушує більшість сприймати її серйозно – тим більше що виконати її нескладно, бо прокачуванням є лише декілька повних ходів штока амортизатора вгору-вниз, виконаних вручну.

В принципі, люди, знайомі з конструкцією типового двотрубного масляного або газомасляного амортизатора, від вимоги інструкції прийдуть в деяке здивування, бо з розумінням принципів роботи амортизатора важко усвідомити, чому таке прокачування необхідне. Однак походження цієї вимоги має під собою дуже прості та банальні підстави.

На всіх заводах-виробниках кожен амортизатор після складання проходить перевірку зусиль відбою-стиснення на стенді, який робить зворотно-поступальні дії штока на певному ході (зазвичай це не більше 80% від максимального ходу поршня або навіть менше). Показання знімаються, щоб виявити можливе підклинювання поршневої групи або вузла ущільнення. Причиною підклинювання може бути застрягання або відхилення від прямолінійності робочого циліндра амортизатора або поршневого кільця, і за їх наявності амортизатор швидко вийде з ладу (змінить характеристику) або матиме дефекти роботи, що проявляються, наприклад, у вигляді стукоту або ходу підвіски з ривками.

Однак у вимогах до амортизаторів у документації фігурує відсутність будь-якого підклинювання на всьому робочому ході штока. Перевірити це можна, тільки здійснивши повний хід стиснення амортизатора та відбою (вдавлюючи та висуваючи шток до кінця), що найкраще вдається зробити лише вручну. Втім, додаткову ручну операцію на конвеєрному виробництві проводити невигідно, тому всі виробники фактично переклали ці дії на покупця.

Найпростіше перевірити амортизатор на справність (а не прокачати), розмістивши його в горизонтальному положенні, коли в циліндр потрапляє повітря і шток рухається легко, без створення зусиль поршневою групою, після чого здійснити 3-5 повних ходів, переконавшись, що відсутні заїдання або підклинювання штоків. У разі виявлення нерівномірності руху штока – треба замінити амортизатор на інший за гарантією, адже це гарантійний випадок.

Але що буде, якщо амортизатор не прокачати? Та нічого не буде. Прокачування амортизаторів – не є процедурою обов’язковою, ні тим більше критичною.

Питання в іншому: деякі так на цьому зациклюються, що спати спокійно не можуть, думаючи: а чи було п’ять прокачувань? Може треба було зробити сім? І тепер термін служби дорогої деталі зменшиться? А дехто, згадавши, що забув прокачати, або раптово довідавшись про необхідність прокачування в Інтернеті, настільки лякається, що починає по другому колу розбирати свіжозібрану підвіску, щоб провести горезвісну процедуру.

Робити це, зрозуміло, не потрібно – не прокачаний амортизатор не вийде з ладу і не втратить гарантію! Вертикально поставлений амортизатор на своєму штатному місці сам себе і прокачає. А точніше, вижене знизу вгору бульбашки повітря, здатні скупчитися в підпоршневому просторі.

Єдина умовна «небезпека» цих бульбашок, що усуваються тим самим «примусовим прокачуванням», у тому, що поршень, проганяючи через клапани оливу з бульбашками повітря, деякий нетривалий час може працювати з дещо гіршими властивостями. Але це явище, повторимося, швидко минає саме собою. Власне, навіть у цілком офіційних настановах виробників амортизаторів метою прокачування називається насамперед виявлення браку, і лише частково – «запобігання виникненню несправностей».

Підпишіться на наш Telegram та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.