Щоб фари не засліплювали: як вибрати та налаштувати освітлення

Зрозуміле бажання автовласника бачити дорогу краще іноді межує з ризиком засліплення зустрічних водіїв. Розв’язання цієї проблеми є, і воно набагато простіше та дешевше, ніж горезвісний «китайський ксенон» або «діоди» того ж походження.

Щоб досягти кращого освітлення дороги на немолодому автомобілі деякі власники відразу йдуть на радикальні заходи: ставлять газорозрядні лампи, змінюють рефлектори на лінзи, чіпляють додаткові прожектори. А найчастіше буває достатньо купити нові лампи – так, ті ж самі галогенні, але «правильні». Тобто істотне поліпшення видимості вночі можна звести до стандартної процедури заміни ламп, яка докладно викладена в кожній інструкції з експлуатації автомобіля.

Окрім іншого, це буде найбільш законний спосіб з усіх відомих, адже будь-яка модернізація світлотехніки в Україні заборонена Правилами дорожнього руху. Це питання може стати особливо актуальним, якщо взяти до уваги обіцяне повернення обов’язкового техогляду транспортних засобів.

Але про законність заміни ламп на лампи іншого типу ми поговоримо далі. Для початку ж розберімося, через що світло фар на машині з пробігом стає гіршим в порівнянні з новим автомобілем. Причини типові:

  • Забруднення на внутрішніх поверхнях фари. Пил, що проникає через ущільнення, в поєднанні з вологою конденсату створює шар бруду, який небажаний в першу чергу для рефлектора та розсіювача. В принципі, фару всередині можна обережно продути стисненим повітрям або промити теплою водою, хоча це не завжди можна зробити через особливості конструкції. Відзначимо, що рефлектор категорично не можна протирати.
  • Помутніння скла фари. Пластиковий ковпак фари мутнішає з двох причин: через сітки мікроподряпин та через помутніння пластика в результаті ультрафіолетового опромінення. УФ-складова міститься в сонячному світлі та у світлі низькоякісних галогенних ламп. Повернути пластику прозорість, бодай лише частково, можна шляхом його полірування.
  • Неправильний промінь фар. Причина може бути як в порушенні регулювання світла фар, так і в позаштатних лампах. Кустарний «ксенон» та LЕD-лампи з невідповідною архітектурою зазвичай не поєднуються з геометрією оптичного елемента фари та замість променя потрібної форми кидають на дорогу безформні плями.
  • Старі або неякісні лампи. Через ерозію металу зі спіралі, скло галогенних ламп може потемніти, що «приглушує» їх яскравість. Крім того, дешеві лампи зі зміщеною ниткою розжарення не потрапляють у фокус оптики й не можуть нормально висвітлювати дорогу. Замість тьмяних ламп можна встановити сучасні, з підвищеною світловіддачею типу +120%, +150%. Головне тут – вибрати лампи від авторитетного виробника, оскільки продукти «з підвищеною ефективністю» від ноунейм-брендів можуть тільки погіршити ситуацію.

Реалізація останнього пункту дає найвагоміший результат з точки зору поліпшення автомобільного освітлення, і про нього варто поговорити докладніше, щоб зрозуміти різницю.

Зробити галогенні лампи більш яскравими можна двома способами:

  1. Зменшити опір спіралі – зазвичай її просто роблять коротше. Це призводить до підвищення температури спіралі, що дійсно збільшує яскравість. Але працює такий трюк недовго – спіраль швидко перегорає. Крім того, перегріта лампа може зіпсувати оптичний елемент фари, не розрахований на підвищену температуру. А ще така лампа споживає набагато більше енергії: 80-100 Вт замість штатних 50 Вт, а це вже може загрожувати перегрівом проводки й навіть пожежею.
  2. Застосувати особливий матеріал для спіралі з тонкішого дроту і заповнити колбу лампи інертним газом під тиском. Це складне в технологічному сенсі рішення, яке фактично недоступне ноунейм-виробникам.

Дуже показовий приклад: лампа Bosch Gigalight Plus 150, яка дає світла на 150% більше, ніж стандартна галогенна, сконструйована саме за другим принципом. У неї спіраль особливої форми та колба, заповнена чистим газом без домішок – ксеноном. Завдяки цим особливостям, лампа нагрівається лише до 250 градусів за Цельсієм. Для порівняння, попередня модель Gigalight Plus 120 мала температуру 550 градусів, а дешеві галогенні нагріваються навіть до 800 градусів.

Але надважливо й те, що нові технології допомогли збільшити інтенсивність світла лампи Bosch Gigalight Plus 150 до виняткових 1605 люменів – при тому що попередня мала показник 1450 люменів, а стандартна лампа дає 1000-1200 люменів. На практиці такий приріст означає, що промінь Bosch Gigalight Plus 150 збільшує дистанцію дальнього світла до 150 метрів. Тобто водій отримує кілька додаткових десятків метрів на виявлення перешкоди та запас гальмівного шляху!

Крім довшого променя, Gigalight Plus 150 допомагає водієві краще розрізняти перешкоди завдяки білому спектру світіння, близькому до природного денного світла. Для багатьох водіїв матиме значення, що таке світло схоже на світло ксенонових (газорозрядних) фар, тобто лампа може служити ще й свого роду прикрасою автомобіля.

Дуже важлива риса, характерна для ламп підвищеної ефективності саме від кращих виробників – їх повністю легальний статус з точки зору українського законодавства.

Наприклад, вищезгадана Bosch Gigalight Plus 150 при характеристиках, які багато в чому можна порівняти з ксеноновими та світлодіодними лампами, відповідає вимогам європейського стандарту ECE та сертифікована для українського ринку. Тобто її, на відміну від ксенонових та LED-ламп, можна без будь-яких побоювань використовувати в стандартних фарах для галогенних джерел світла. Така галогенна лампа не має надмірної засліпливої дії, оскільки з правильно відрегульованими фарами світлотіньова межа її променю не виходить за стандартний ліміт 55-60 м і не потрапляє в очі зустрічних водіїв. При цьому дорога перед автомобілем і узбіччя висвітлені ефективно – чого, власне, й хочуть всі автомобілісти, які прагнуть до комфортної та безпечної їзди в темний час доби.

І ще на тему безпеки в дорозі. Ознайомлюючись з новими пропозиціями від Bosch, ми звернули увагу на можливість придбати цікавий комплект – і не втрималися, щоб не розповісти вам про нього. Немає нічого зручніше для автомандрівника, ніж готовий комплект запасних ламп та запобіжників — в міцному упакуванні, придатному для тривалого перебування в багажнику і завжди готовому врятувати у випадку раптово згаслого світлового приладу. До речі, в деяких країнах подібний комплект обов’язковий до наявності в автомобілі.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.