Автомобільні бренди
Автомобільні бренди
ГоловнаЖиття в дорозіАвтомобіль і законПеревірка водія на алкоголь. Що важливо знати?

Перевірка водія на алкоголь. Що важливо знати?

Іноді водій може отримати протокол за статтею 130 КУпАП (Управління у стані алкогольного сп’яніння), навіть якщо він не вживав алкоголю, а лише через незнання закону. Щоб цього не допустити, кожен водій повинен знати свої права під час огляду, а також має бути поінформований про обов’язки поліціянта при проведенні огляду.

Підстави для проведення огляду

Огляду на стан сп’яніння підлягають водії, відносно яких поліціянт має підстави вважати, що вони перебувають у стані сп’яніння за такими ознаками як запах алкоголю з рота, порушення координації рухів, порушення мовлення, виражене тремтіння пальців рук. Слід зазначити, що відсутність законодавчих вимог щодо доказу наявності таких ознак дає можливість інспектору зловживати своїми повноваженнями та «бачити» ознаки алкогольного сп’яніння у кожного водія.

Огляд на стан сп’яніння проводиться:

  • поліціянтом на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів;
  • лікарем закладу охорони здоров’я.

У разі відмови водія від проходження огляду на місці зупинки або його незгоди з результатами огляду на місці, такий огляд проводиться у найближчому закладі охорони здоров’я.

Огляд на місці зупинки

Поліціянт проводить огляд на стан сп’яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, які обов’язково повинні мати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку. Якщо інспектор не взяв із собою документи на такий засіб, цей пристрій заборонено застосовувати.

Перед проведенням огляду поліціянт зобов’язаний проінформувати водія під відеозапис про порядок застосування спеціального технічного засобу та на вимогу водія повинен надати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку. Звертаємо увагу, що інспектор не самостійно має пред’явити документи на законність алкотестера, а лише на вимогу водія. Якщо водій не просив надати такі документи, а інспектор їх не пред’являв, то в діях інспектора не буде порушення.

Огляд на місці зупинки проводиться у присутності двох свідків. Відсутність на місці зупинки свідків є підставою для визнання огляду незаконним. Підтвердженням стану алкогольного сп’яніння вважається показник більший за 0,2 проміле. Якщо алкотестер показав більше норми, вимагайте повторного огляду, оскільки під час повторного виміру алкотестер часто показує зовсім інші результати.

Водії, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров’я, мають бути доставлені до такої установи протягом двох годин з моменту виявлення підстав для огляду. Огляд, проведений пізніше, ніж за дві години, вважається недійсним.

Результати огляду зазначаються в акті, що складається у двох примірниках. Один вручається водієві, а другий залишається у поліціянта.

Огляд у медичних закладах

Огляд у закладі охорони здоров’я проводиться лікарем із проведенням лабораторних досліджень вимірювальною технікою, яка має сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку. Знову ж таки, водій має право на ознайомлення з цими документами та огляд може проводитися лише за їх наявності.

Слід запам’ятати, що предметом дослідження в медичному закладі можуть бути лише слина, сеча та змив з поверхні губ, шкірного покриву обличчя та рук. Якщо неможливо взяти вказані зразки біологічного середовища, може використовуватись кров. На практиці у медичній установі замість лабораторних досліджень пропонують пройти огляд на алкотестері, проте це є порушенням порядку огляду. Такий огляд вважатиметься недійсним.

За результатами складається акт медичного огляду, виходячи з якого складається висновок. Зміст висновку повідомляється водієві у присутності поліціянта. Акт медичного огляду складається в одному примірнику, який залишається у закладі охорони здоров’я. Висновок за результатами медичного огляду складається у трьох примірниках: перший екземпляр видається поліціянту, другий – водієві, а третій залишається у медичному закладі. Кожен випадок огляду стану сп’яніння у закладі охорони здоров’я реєструється у відповідному журналі.

У будь-якому випадку водію треба вимагати від поліціянта чи лікаря медичного закладу виконання кожного етапу процедури проведення огляду. Висновки за результатами огляду на стан сп’яніння, складені з порушенням зазначених вище вимог, вважаються недійсними.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.

spot_imgspot_img