Уряд дав старт проєкту розмитнення авто через «Дію»

Український уряд дав старт реалізації експериментального проєкту митного оформлення транспортних засобів за допомогою застосунку й порталу «Дія».

«Ми ухвалили постанову, яка дасть можливість через смартфон подати необхідні документи, оплатити митний збір і завершити митне оформлення транспортного засобу в автоматичному режимі. Все максимально зручно, просто і без жодної корупції», — підкреслив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Та додав, що оплатити митні збори також можна буде онлайн.

Експериментальний проєкт запрацює після ухвалення відповідних змін до законодавства Верховною Радою України. Іншими словами, зараз немає жодного механізму автоматичного розмитнення транспорту в застосунку чи на порталі «Дія», все працює за усталеними принципами. І навряд чи щось зміниться невдовзі, вважають експерти AUTO.RIA.com.

Проєкт постанови, оприлюднений Кабміном, підлягає доопрацюванню, тож поки немає фінальної редакції документа, який мав би запровадити таку послугу для автомобілістів. А щоб його довершити, потрібно щонайменше врахувати висновки та зауваження від Мінекономіки, Мін’юсту, Мінфіну, Секретаріату КМУ, Казначейства та Державної митної служби, які зайняли понад 20 аркушів формату А4, та у яких йдеться про неможливість реалізації подібного механізму, оскільки те, що запропоновано у проєкті порушує вимоги митного та податкового законодавства, і навіть Конституції.

Крім цього порушено принцип порядку створення законів та підзаконних актів. Простішими словами – Кабмін, як орган виконавчої влади, наділений правом законодавчої ініціативи, мав би подати на розгляд Парламенту відповідні законопроєкти, зі змінами в Податковий та Митний кодекси, а після їх ухвалення  створювати відповідні постанови, які б врегульовували необхідні практичні кроки для реалізації норм, закладених у закони. Зараз же все відбулося навпаки.

Тож попри цікаву ідею щодо спрощення митного оформлення та переведення більшості його етапів в електронну форму, якою зможуть користуватися громадяни, а не лише, наприклад, брокери, саме ця спроба її реалізації виявилась невдалою. Хіба що автори ініціативи встигнуть створити новий документ, котрий не порушуватиме норми законодавства та буде погоджений згаданими вище відомствами без суттєвих зауважень. А поки розмитнення автотранспорту відбувається без «Дії», за звиклими принципами.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.