Ухилянтів обмежуватимуть в керуванні автомобілем – як це відбуватиметься?

Верховна Рада України 7 лютого 2024 року підтримала в першому читанні урядовий законопроєкт №10449 про посилення мобілізації. Після голосування до документа подали 4294 правок, які Комітет з національної безпеки та оборони розглядав від кінця лютого. Комітет затвердив остаточний текст законопроєкту перед другим читанням. І вже цього тижня, 10-11 квітня, парламент має розглянути законопроєкт про мобілізацію у другому читанні.

З’явилася там і норма про мобілізацію транспортних засобів у громадян. В яких випадках приватні авто можуть залучити до оборони, розповіла народна депутатка Мар’яна Безугла. Згідно цитат з законопроєкту, який нардепка навела на своїй сторінці у Facebook: “Мобілізація транспортних засобів – уточнення. Для громадян – у разі наявності у власності більше одного транспортного засобу, можуть мобілізувати”.

Також для ухилянтів може бути введено обмеження на керування транспортними засобами, крім деяких випадків. А саме:

Встановлення тимчасових обмежень ухилянтів за позовом територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом у праві керування транспортними засобами, крім випадків коли встановлення такого обмеження позбавляє особу основного законного джерела засобів для існування або транспортний засіб використовується у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю.

У проєкті закону йдеться – якщо громадянин України у строки, встановлені законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не виконав вимоги ТЦК та СП про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом, то ТЦК та СП звертається до суду з позовною заявою.

У ній йдеться про застосування судом тимчасового обмеження для такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації:

  • військкомат подає позов до суду протягом 30 днів від дня виникнення підстав, що дають ТЦК та СП право пред’являти позовні вимоги, відповідно до закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Суд розглядає позов в письмовому провадженні протягом 30 днів від дня відкриття провадження у справі, а за ініціативою суду чи клопотанням сторони – з проведенням судового засідання. Неприбуття на судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

Проте суд може відмовитись приймати позов, якщо ТЦК та СП не доведуть, що:

  • громадянин не виконав обов’язки, передбачені законом;
  • особу не можна було привести до ТЦК та СП без цієї міри.

Рішення суддів за цим позовом підлягають негайному виконанню. На апеляцію є 15 днів.

Підпишіться на наш Telegram, Facebook та WhatsApp або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.