Чи можна позбавити права керування людину, яка не отримувала посвідчення водія

В українській судовій практиці трапляються специфічні випадки, коли осіб, які вчинили адміністративні правопорушення та не мають посвідчення водія, позбавляють права керування транспортними засобами. Чи законні такі дії, пояснює Дорожній адвокат.

Чим передбачено позбавлення права керування

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 24 КУпАП, за вчинення адміністративних правопорушень може застосовуватись таке адміністративне стягнення, як позбавлення спеціального права, наданого громадянину (права керування транспортними засобами).

Аналогічно окремі норми КУпАП передбачають застосування додаткового стягнення у вигляді позбавлення права керування. Зокрема такі як ч. 4 ст. 121 КУпАП (Повторне керування з технічними несправностями), ст. 122-4 КУпАП (Залишення місця ДТП), ст. 124 КУпАП (ДТП), ст. 130 (Керування в стані сп’яніння) та інші.

Хто вважається водієм з правом керування

Відповідно до п. 1.10 ПДР, водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.

Водієм також є особа, яка навчає керування транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Як проходить процедура позбавлення права керування

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення у водія вилучається посвідчення водія. Справа передається на розгляд суду. Позбавлення права керування розпочинається з дати набрання рішення законної сили.

Після закінчення встановленого судом строку, водій повинен скласти теоретичний та практичний іспити. Особи, які були позбавлені права керування за їзду у стані сп’яніння, обов’язково проходять позачерговий медичний огляд. І після цього водію повертається посвідчення водія та поновлюється право керування.

Яка позиція Верховного суду

Відповідно до п. 28 постанови пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», «суди не мають права застосовувати позбавлення права керувати транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала».

У постанові Верховного суду від 29.03.2023 року у справі №145/932/20 зазначено: «Згідно зі сталою правозастосовною практикою, позбавлення права керування транспортними засобами суд не має права призначити як додаткове покарання особі, яка його не має».

Висновок

Позбавленню права керувати транспортними засобами підлягають виключно водії, які були таким правом наділені. Інші особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за вказаною статтею лише шляхом накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.

Підпишіться на наш Telegram та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити.