Самостійна реєстрація авто онлайн – як це відбуватиметься?

Невдовзі, у середині грудня цього року, набудуть чинності кілька постанов Кабінету Міністрів, які передбачають переведення низки послуг з реєстрації автотранспорту онлайн. Оскільки опубліковані офіційні тексти цих документів, ми вивчили їх, та готові розкрити суть запропонованих нововведень.

Які послуги стануть доступні онлайн?

Самостійно (лише двічі відвідавши державні установи), можна буде здійснити перереєстрацію автотранспорту, або, простішими словами – переоформити авто на нового власника після його продажу, за допомогою державних онлайн-сервісів.

Хто зможе перереєструвати авто онлайн?

Поки така можливість передбачена лише для фізичних осіб, власники автотранспорту юридичні особи надалі користуватимуться звиклим механізмом переоформлення автомобілів в СЦ МВС.

Які транспортні засоби можна буде перереєструвати онлайн?

  • Легкові автомобілі
  • Мотоцикли
  • Мопеди

При цьому є ще деякі обмеження – це має бути перший продаж такого транспортного засобу в році, при якому не сплачується податок від такої операції. Можливо, згодом з’явиться можливість переоформлювати й ті авто, які оподатковуються (другий, третій та наступні продажі у році), однак для цього повинен бути реалізований механізм підтвердження оцінки ринкової вартості ТЗ та сплати податку таким чином, щоб ця операція відразу відображалася в електронному кабінеті водія або у додатку «Дія».

З цієї ж причини до переліку ТЗ, які поки (принаймні згідно з текстами оприлюднених документів) неможливо перереєструвати онлайн, потрапляють вантажівки та автобуси, бо за їхній продаж, навіть перший протягом календарного року, потрібно сплачувати певний відсоток від їхньої вартості.

Коли перереєстрація онлайн може не відбутися?

Передбачено низку випадків (доволі стандартних та зрозумілих), коли у послузі з перереєстрації автомобіля за допомогою дистанційних електронних засобів може бути відмовлено. До таких належать виявлені факти перебування ТЗ або його власника у розшуку, наявність інших обтяжень щодо відчуження машини, якщо власник не має зареєстрованого місця проживання, у разі спроби внесення неправдивих даних в систему.

Чи доведеться їхати до експертів?

Так, цей етап залишається чинним, і здійснити його дистанційно при продажу автомобіля неможливо – машина має бути оглянута спеціалістами Експертної служби МВС. При цьому провести це дослідження можна у будь-якому зручному представництві уповноваженої Експертної служби МВС, а отриманий висновок (звісно, якщо з автівкою все гаразд) буде дійсний протягом 10 діб.

Чи доведеться відвідувати сервісний центр МВС?

Хоч більшість етапів й перенесена в онлайн формат, відвідати СЦ таки доведеться – щоб здати документи попереднього власника, та отримати нове (своє) свідоцтво про реєстрацію, а також номерні знаки. При цьому постановою передбачено, що приймання та видача документів, оформлених онлайн, має відбуватися без попереднього запису до СЦ та поза чергою.

Як перереєстрація авто онлайн виглядатиме поетапно?

  1. Відвідати Експертну службу МВС, отримати висновок на ТЗ.
  2. Скористатися електронним кабінетом водія або додатком «Дія», обравши відповідну послугу; заповнити потрібні форми, ввести дані нового власника.
  3. Ви та покупець за допомогою електронних підписів підписуєте договір купівлі-продажу.
  4. Далі усі електронні документи потрапляють у сервісний центр МВС, де їх фізично перевірить уповноважений працівник.
  5. У разі схвалення електронної заяви та інших документів, ви отримаєте сповіщення про це, та електронну версію свідоцтва про реєстрацію в «Дії».
  6. Відвідати сервісний центр МВС, здати «старі» документи та номерні знаки, отримати нові, на своє ім’я.

Послуга буде доступною 365 днів та 24 години на добу?

Наразі невідомо, оскільки попри те, що електронний кабінет та «Дія» справді працюють 24/365, документи мають пройти фізичну перевірку, яка виконується людиною, працівником СЦ МВС. Якщо ці перевірки здійснюватимуться лише у робочі години СЦ – тоді, відповідно, доведеться чекати поки не з’явиться вільний працівник, який візьметься опрацьовувати вашу заяву. Якщо ж буде налагоджена робота чергових працівників, нехай не цілодобова, але принаймні у вихідні дні СЦ (зараз це неділя та понеділок) – тоді доступність послуги у часі розшириться, й підвищиться оперативність її виконання.

Чи скасовується звиклий шлях оформлення ТЗ у СЦ МВС?

Ні, описаний варіант – опція, якою можна користуватися на власний вибір. Хто з якихось міркувань не довіряє новітнім технологіям, чи полюбляє паперові документи й «мокрі» печатки – може записуватися на відвідування сервісного центру та здійснювати перереєстрацію автомобіля так, як це відбувається зараз.

Коли це все запрацює, і чи запрацює саме так?

Теоретично, тобто так, як передбачено законодавством, уже в середині грудня українські автомобілісти мали б отримати можливість переоформлювати онлайн перелічені вище транспортні засоби. Сподіваємось – так воно і буде, і ніщо не зашкодить впровадженню цього доволі цікавого кроку щодо спрощення отримання державних послуг. Однак, часом буває так, що на практиці деякі цілком хороші ідеї можуть бути реалізовані не зовсім у тому вигляді, як їх уявляли ініціатори. Тож побачимо, як усе це запрацює буквально через кілька тижнів.

Залишаються відкритими питання щодо перенесення в онлайн-формат цих же послуг для юридичних осіб, здійснення першої реєстрації автотранспорту після розмитнення, нових авто, а також вживаних, при продажу яких слід сплачувати податок від їхньої вартості. Проте – це плани на майбутнє, які, маємо надію, теж з часом будуть реалізовані.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.

ДЖЕРЕЛОAUTO.RIA.com