Як працюватиме «нульове розмитнення» авто під час війни

Закон №2142-ІХ про скасування акцизу та ПДВ на ввезені з-за кордону автомобілі вже опублікований в газеті “Голос України”, тобто він набрав чинності. Наші колеги з AUTO.RIA.com створили огляд фінальної редакції документа, давши відповіді на найпоширеніші серед українців запитання.

Що значить «нульове розмитнення»?

Можливість ввезення певних транспортних засобів (ТЗ) без сплати мита, акцизу та податку на додану вартість (ПДВ).

На кого розповсюджується дія нового закону?

На фізичних осіб, громадян України. Також передбачене часткове звільнення від податків на імпорт ТЗ певних категорій підприємців.

Скільки часу діятиме «нульове розмитнення»?

Від моменту набуття чинності законом та до скасування режиму воєнного стану в Україні.

Які ТЗ можна ввозити з нульовими ставками податків?

  • Легкові автомобілі
  • Кузови до легкових авто
  • Причепи
  • Напівпричепи
  • Мотоцикли
  • Автобуси
  • Вантажівки

Яким нормам «Євро» мають відповідати ТЗ?

Легкові автомобілі – не нижче «Євро-2», на практиці від 1996 року випуску, що має бути підтверджено сертифікатом відповідності. Автобуси та вантажівки – не нижче «Євро-5», на практиці від 2009 року випуску, теж підтверджується сертифікатом. Кузови до легкових авто, причепи, напівпричепи та мотоцикли не підпадають під дію закону, яким вимагається відповідність ТЗ певним екологічним стандартам.

Які ТЗ не можуть бути ввезені з «нульовим розмитненням»?

Яких немає у переліку вище, а також ті, які мають походження або ввозяться з країни, визнаної державою-окупантом або агресором, згідно з законом, а також з окупованих територій, визначених такими у законі.

За що доведеться платити під час дії цих тимчасових правил?

За транспортний засіб, який ви купуєте. За аукціонний збір, страхування, зняття з обліку, послуги експедиції, портових терміналів тощо, якщо таке передбачено у країні, де ТЗ придбано, або без його замовлення ТЗ неможливо купити. За доставлення ТЗ в Україну, якщо ви цього не робите самостійно. За сертифікацію ТЗ. Збір за першу реєстрацію ТЗ (3-5%) у Пенсійний фонд. За реєстраційні послуги сервісного центру МВС, та за номерні знаки і свідоцтво про реєстрацію.

Після скасування воєнного стану потрібно щось доплачувати?

Ні. Подібна інформація – не більше, ніж чиїсь вигадки. У законі не передбачено жодних розстрочок, відтермінувань чи перенесення строків сплати податків. Якщо машина пройшла митне оформлення за цими тимчасовими правилами та зареєстрована у СЦ МВС, вона має такий самий статус, які ті ТЗ, що вже були в Україні.

З яких країн можна ввозити ТЗ за новим законом?

З будь-яких, окрім тих, які зазначені у розділі про обмеження (країни агресори/окупанти). Крім того, зважте, аби авто відповідало еконормам «Євро» (чи аналогічним), щоб не придбати якусь екзотику, яка може бути вироблена в окремих країнах після зазначених вище років випуску, однак без відповідності потрібним екостандартам.

Як чоловікам виїхати за кордон для «пригону» авто?

Чоловіки, громадяни України віком від 18 до 60 років, не можуть покидати межі держави. Є виключення, однак вони точно не стосуються завдань щодо купівлі автомобіля. Доведеться покладатися на тих, чий вік 60+, або робити це жінкам, або ж скористатися послугами іноземців-посередників, які зможуть «пригнати» для вас авто на основі нотаріального доручення.

А «євробляхи», які вже є в Україні, можна розмитнити «за нуль»?

Для початку – що таке «євробляхи». Це автомобілі на іноземній реєстрації, які експлуатували українці без належного митного оформлення, з порушенням строків тимчасового або транзитного ввезення. Часто такі машини були оформлені на іноземні юридичні особи, а «власник» мав документи про те, що він (як приклад, бо варіантів була безліч) водій, який виконує завдання цієї закордонної компанії. Отже, якщо ви за попередні 5 (так, п’ять!) спеціальних пільгових періодів не легалізували свою «євробляху», у такому ж статусі вона і залишиться. Передайте її добровільно на потреби ЗСУ (якщо машина на ходу і варта ваги), оформивши це юридично, аби у майбутньому не мати значних штрафів. Або виїжджайте на такій машині за кордон, знімайте там з обліку, оформлюйте «купчу» від власника та після цього заїжджайте у режимі імпорту, й користуйтесь «нульовим розмитненням».

Нові авто теж підпадають під дію нового закону?

Тимчасове скасування мита, акцизу та ПДВ стосується лише фізичних осіб, тобто офіційні імпортери, які є юридичними особами, не підпадають під ці умови.

Чи є якісь додаткові чи приховані обмеження?

Транспортні засоби, які будуть оформлені за тимчасовими правилами, матимуть такий самий статус, які ті, що вже мають українську реєстрацію. Їх можна буде продавати, дарувати, тобто здійснювати всі дозволені законом операції без будь-яких обмежень. Також немає лімітів щодо кількості розмитнених авто на одну особу (як це бувало у попередніх рішеннях законотворців). Одним словом – ніяких лімітів чи обмежень не передбачено.

Підпишіться на наш Telegram-канал та Facebook або читайте нас в Google News, щоб нічого не пропустити. А ще ми є у TikTok.